Jak pozbyć się wągrów

Wągry to małe, czarne kropki na twarzy. Wyglądają źle, urody nikomu nie dodają. Wiele osób zwalcza wągry na wszelkie możliwe sposoby. I to jest na pewno najważniejsza sprawa dla każdej osoby. Gładka, promienna buzia jest celem każdego człowieka. Zaskórniki mogą mieć młode osoby, ale starsze też czasami na nie cierpią, szczególnie wtedy, gdy cera nie jest czyszczona i właściwie pielęgnowana. Często zaskórniki pojawiają się po zimie.

Przyczyny powstawania wągrów

Wągry to zaskórniki. Pojawiają się, gdy gruczoły łojowe wytwarzają dużo tłuszczu, cera się błyszczy, jest tłusta i łatwo się infekuje. I to jest przyczyna. Sebum, czyli łojowa wydzielina, zapycha ujścia mieszków włosowych. Zaskórniki otwarte są czarne, a zamknięte są białe. Mogą też być źródłem zakażenia, powodując pojawienie się trądziku. Dlatego zaskórniki trzeba od razu zwalczać, nie czekając, aż wystąpi taki objaw, jak trądzik.  Lecz cerę i dbaj o to, by była piękna i promienna. To doskonałe rozwiązanie dla każdej osoby.

Jak skutecznie pozbyć się wągrów?

Wągrów można pozbyć się na różne sposoby: domowe lub profesjonalne. Sposoby profesjonalne to:

  • Oczyszczanie manualne u kosmetyczki. Ekspertka nakłada na buzię preparat rozpulchniający, używa pary, aby ułatwić sobie pracę. Zmywa preparat, a następnie ręcznie wyciska zaskórniki. Kolejnym etapem jest dezynfekowanie skóry, nakładanie maseczki ściągającej oraz kremu. Metoda jest dobra, ale lepiej korzystać z niej raz na dwa miesiące. Jej efektem ubocznym jest powstanie rozszerzonych porów.
  • Doskonały jest peeling kawitacyjny, czyli oczyszczanie porów ultradźwiękami – bezbolesna i delikatna metoda. Dzięki niej cera jest oczyszczona, gładka oraz promienna. Zabieg przeprowadza się co 10 dni i konieczna jest seria kilku zabiegów.
  • Złuszczanie kwasem migdałowym to dobry sposób na rugowanie zaskórników z cery. Zabieg przeprowadza się co dwa tygodnie. Wystarczy pięć zabiegów, aby cera stała się piękna.
  • Jonoforeza to stosowanie prądu galwanicznego do wprowadzenia w głąb skóry preparatów mających działanie złuszczające i antybakteryjne. Pięć zabiegów rozwiąże problem.

Należy ponadto stosować metody domowe, pielęgnując cerę starannie i regularnie trzeba:

  • Unikać mydeł, kremów natłuszczających oraz nawilżających;
  • Warto złuszczać skórę kremem lub płynem zawierającym kwas salicylowy. Nie dość, że oczyszczone zostaną pory, to cera nie będzie już taka tłusta, jak wcześniej;
  • Warto stosować krem z retinoidami przepisany przez lekarza dermatologa. Jeśli zaskórników jest dużo, a cera jest bardzo tłusta to bez wizyty u lekarza się nie obędzie;
  • Pomocny w leczeniu zaskórników jest tonik aspirynowy. W 100 ml wody rozpuszcza się 15 tabletek aspiryny, można dodać glicerynę, niektórzy dodają olejek pichtowy. Tonik nadaje się do użycia przez dwa tygodnie od jego przygotowania. Należy przechowywać go w chłodnym miejscu, czyli najlepiej w lodówce;
  • Peeling z mleka i ryżu to dobry sposób na leczenie wągrów;
  • Mycie twarzy specjalną szczoteczką to także sposób na usuwanie wągrów szybko, łatwo oraz bardzo skutecznie.

Sposoby na zapobieganie powstawania wągrów

Sposób jest jeden – higiena oraz dbałość o cerę. Innej metody nie ma.