Jak pozbyć się trądziku?

Trądzik jest bardzo brzydki. Nastolatki najczęściej cierpią na takie krostki rozsiane po całej twarzy, po policzkach i czole, czasami pojawia się na szyi oraz na karku. Czasami na trądzik uskarżają się także osoby starsze, mające 30 lub więcej lat. Trądzik to paskudna rzecz, ale można walczyć z nią i to całkiem skutecznie. Nie ma co liczyć na to, że pryszcze i zaskórniki znikną same, trzeba z nimi walczyć i wygrać. Najpierw trzeba pójść do lekarza dermatologa i podjąć walkę. Samodzielne oczyszczanie twarzy czy parówki na pewno nie będą pomocne. Zmasowany atak na trądzik to podstawa. Druga sprawa to wytrwałość – kilka miesięcy taka kuracja będzie trwała.

Dieta a trądzik

Uważaj na dietę, nie jedz potraw tłustych i bardzo pikantnych. Alkohol, nawet wino czy piwo, także źle działa na trądzik, wzmaga go, dym z papierosów bynajmniej nie służy trądzikowej cerze. Delikatne, łagodne potrawy, mało tłuszczu i smaczne, ale lekkie posiłki na pewno przysłużą się osobie chorej na trądzik. Czekolada także potęguje trądzik i wcale nie jest wskazana. Można oczywiście jeść ją w małych ilościach, ale nie należy przesadzać z jej spożywaniem. Cynk, witamina A, witaminy z grupy B pomagają w leczeniu trądzikowej cery, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby było ich sporo w pożywieniu. Ryby, chude wędliny, sery twarogowe to podstawa. Należy ograniczyć spożywanie żółtego sera, który jest bardzo tłustym produktem.

Skuteczne sposoby walki z trądzikiem

Po pierwsze delikatne mydła i żele myjące, koniecznie antybakteryjne. To podstawa pielęgnacji. Nie wolno zaniedbywać cery, a młodym dziewczynom odradza się pudrowanie problemu – puder tylko zatyka pory i tuszuje problem przez chwilę, a później go pogłębia. Im mniej kosmetyków na cerze trądzikowej, tym lepiej. Podczas leczenia trądziku lepiej nie używać pudru oraz różu. Wystarczy dobry krem do cery trądzikowej i codzienna solidna pielęgnacja. Pudru można używać po zakończeniu leczenia trądziku.

Leki przepisane przez dermatologa, higiena oraz dieta. Te trzy połączone metody na pewno pomogą skutecznie zwalczyć kłopotliwy trądzik. Dlatego warto o tym pamiętać. Poza tym walka z trądzikiem trwa jakiś czas – nieraz trzy miesiące, czasami nawet pół roku. O tym nie wolno zapominać. Nie zwalczy się trądziku przez dzień lub dwa.

Jak dbać o skórę?

Twarz należy myć raz lub dwa razy dziennie żelem, później delikatnie nawilżać ją tonikiem i dopiero później stosować lekki krem właściwy do cery trądzikowej. Dobrze jest stosować peeling enzymatyczny, który skutecznie pomoże delikatnie oczyścić cerę. Taki peeling to podstawa dobrej pielęgnacji. Dobre jest też punktowe działanie, czyli stosowanie sztyftu na wypryski. Zawiera on olejek z drzewa herbacianego, hamamelis, wodę termalną lub podobne składniki. Pozwala rugować problem z buzi. Peeling kawitacyjny, maski z alg i ziół również są bardzo pomocne i koją podrażnioną cerę. Trądziku można się pozbyć, nie musi on być naszym wiernym towarzyszem, ale jest to dość długi proces. I cierpliwość w przeprowadzaniu takiej kuracji jest niezbędna.